Кобдар

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Кобдар (Алмерија))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кобдар
Entorno de la iglesia de Cóbdar.JPG
Координати: 37°15′ СГШ 2°12′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Управа
 • Градоначалник Хозе Фентес Фернандез
Површина
 • Вкупна 32 km2 (12,4 sq mi)
Надм. вис. 605 m (1.997 ft)
Население (2005)
 • Вкупно 210
 • Густина 6,6/km2 (17,0/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Кобдар е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Кобдар помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

296

300 221 292 286 242 210

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Cóbdar - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Cóbdar - Diputación Provincial de Almería