Коалипски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Коалипски јазик
Застапен воНуба, Судан
Говорници44.300[1] во 1984  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3kib

Коалипски или познт како квалипски, абриски, лгалигески, ниререски или ререски јазикнигер-конгоански јазик од подгрупата на талодиско-хејбански јазици и се зборува во Судан.[2] Јазикот се пишува со латиница[2], но има некои невообичаени букви. Така на пример во јазикот се користи буквата или пак букавата @. Дијалектите на коалипскиот јазик се: нгуквуранг, нгундуна, нгињуквур, нгирере и нгемере.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Коалипскиот јазик на Ethnologue“. Посетено на 2010-09-07.
  2. 2,0 2,1 Ethnologue report for language code: kib, посетено на Apr. 12, 2010.

Поврзано[уреди | уреди извор]