Кнутсторп

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Кнутсторпски замок)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кнутсторп
Knutstorps slott
Свалев
Knutstorps slott.JPG
Замокот Кнутсторп
Кнутсторп is located in Сканија
Сканија, Шведска
Тип замок
Координати 55°58′46″N 13°08′05″E / 55.97944° СГШ; 13.13472° ИГД / 55.97944; 13.13472Координати: 55°58′46″N 13°08′05″E / 55.97944° СГШ; 13.13472° ИГД / 55.97944; 13.13472
Изграден XVI век[1]
Отворен за
јавноста
обиколки со водич

Кнутсторп (шведски: Knutstorps slott) е замок во општината Свалев (покраина Сканија) во јужна Шведска. Изграден е во XVI век за потребите на властелинот Оте Брахе.

Замокот е родно место на славниот дански астроном Тихо Брахе (1546-1601).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]