Прејди на содржината

Книжевен жезол

Од Википедија — слободната енциклопедија

Книжевен жезол претставува награда за поетски опус со високи естетски вредности што го доделува Друштвото на писателите на Македонија. Традиционално се порогласува на од одборот на манифестацијата „Празник на липите“ во ноември, а признанијата на добитниците се враченуваат на централната приредба во јуни секоја година.

Лауреати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. "Книжевно жезло' за Јован Стрезовски и словенецот Алеш Штегер[мртва врска]
 2. НАГРАДАТА „КНИЖЕВНО ЖЕЗЛО“ ДОДЕЛЕНА НА ИЛХАМИ ЕМИН И ФРАНТИШЕК ЛИПКА[мртва врска]
 3. „КНИЖЕВНО ЖЕЗЛО“ ДОДЕЛЕНО НА СРБО ИВАНОВСКИ И ЉУБОВ ВАСИЛИВНА ГОЛГОТА[мртва врска]
 4. ЌУЛАВКОВА И ЈОН ДОБИТНИЦИ НА „КНИЖЕВНО ЖЕЗЛО“[мртва врска]
 5. РИСТО ЛАЗАРОВ И САДИК БЕЈКО СЕ ДОБИТНИЦИ НА „КНИЖЕВНО ЖЕЗЛО“[мртва врска]
 6. „КНИЖЕВНО ЖЕЗЛО" ЗА СВЕТЛАНА ХРИСТОВА-ЈОЦИЌ И ЗА ИВО ОДЕХНАЛ. Архивирано од изворникот на 2014-01-03. Посетено на 2014-11-21.
 7. „Книжевно жезло“ за Стојчевски и за Карангов[мртва врска]
 8. „Празник на липите“ – врачени признанијата „Книжевно жезло“[мртва врска]
 9. Сидран и Цветкоски со Книжевно жезло[мртва врска]
 10. „КНИЖЕВНО ЖЕЗЛО“ ЗА ИВАН ЧАПОВСКИ И НИКОЛАИ ДАБИЖА[мртва врска]
 11. „Книжевен жезол“ за Цане Андреевски и за Јован Зивлак[мртва врска]
 12. ДПМ им ја додели наградата „Книжевен жезол" на поетите Видое Видичевски и Ѓеорѓе Добре. Архивирано од изворникот на 2018-06-25. Посетено на 2018-06-18.
 13. „Книжевен жезол“ за поетите Радован П. Цветковски и Ариан Лека на семрежното место на Факултети
 14. „Врачена наградата „Книжевен жезол" на Гордана Михаилова Бошнакоска и Аднан Озер“. МКД. 28.06.2022. Архивирано од изворникот на 2023-02-12. Посетено на 12 февруари 2023. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)