Кнежевство Понтекорво

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кнежевство Понтекорво
Principato di Ponte Corvo

1806–1815
Знаме Грб
Главен град Понтекорво
Јазици Италијански
Вероисповед Римокатоличка црква
Уредување Кнежевство
Историја
 -  Основана 28 август 1815
 -  Замрела 28 август 1806

Кнежевство Понтекорво (италијански: Principato di Ponte Corvo) — кнежевство во Италија создадено од Наполеон откако тој станал крал на Италија во 1805 година.