Прејди на содржината

Кнежевство Лука и Пјомбино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кнежевство Лука и Пјомбино
Principauté de Lucques et Piombino

 

 

1805–1814
 

Знаме Грб
Местоположба на Република Лука
Кнежевство Лука и Пјомбино (портокалово)
Главен град Лука
Јазици Италијански
Вероисповед Римокатоличка црква
Уредување Кнежевство
Историја
 -  Основана 23 јуни 1814
 -  Замрела 3 март 1805

Кнежевство Лука и Пјомбино (италијански: Principauté de Lucques et Piombino) — создадено во јули 1805 година од Наполеон за неговата сакана сестра Елиса Бонапарт. Тоа било држава сместена на централниот дел на италијански полуостров (денешна Италија).