Кнежевство Елба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кнежевство Елба
Principato d'Elba

1814–1815
Знаме Грб
Локација на кнежеството Елба во Европа
Главен град Портоферајо
Јазици Италијански
Вероисповед Римокатоличка црква
Уредување Кнежевство
Историја
 -  Основана 13 април 1814
 -  Виенски конгрес 9 јуни 1815

Кнежество Елба (италијански: Principato d'Elba) — ненаследна монархија основана со Договорот од Фонтенбло на 11 април 1814 година. Кнежеството траело помалку од една година, а нејзиниот единствен владетел е Наполеон Бонапарта, кој се вратил да владее во Франција пред неговиот конечен пораз и распаѓањето на Кнежевството.