Кнанаја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Томас од Кана и Кнанаја заминуваат за Индија

Кнанаја или Кнанајнски Христијани е термин со кој се именуваат еврејските христијани од Керала, Индија. Тие припаѓаат на заедницата Насрани, која е дел на сириската христијанска традиција од Керала.

Историја[уреди | уреди извор]

За Кнанајските Христијани се верува дека се потомци на 72 (седумдесет и двете) јудео-христијански фамилии кои мигрирале од Едеса (или Урфа), првиот град-држава кој го прифатил целосно христијанството.