Клостерхезелер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клостерхезелер
Место во Ан дер Постштрасе
Клостерхезелер is located in Германија
Клостерхезелер
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Град Ан дер Постштрасе
Основни податоци
Површина 20 км2
Надм. височина 196 м
Население 783  (31 декември 2006)
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06647
Повик. бр. 034463, 034465, 034467
Координати 51°10′0″N 11°37′0″E / 51.16667°СГШ 11.61667°ИГД / 51.16667; 11.61667Координати: 51°10′0″N 11°37′0″E / 51.16667°СГШ 11.61667°ИГД / 51.16667; 11.61667

Клостерхезелер (германски: Klosterhäseler) е село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јули 2009 е дел од општината Ан дер Постштрасе.