Клостервасер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клостервасер
Klosterwasser
Koćina – Klóšterska woda a Halštrow.jpg
Устието на Клостервасер (лево) во Шварце Елстер
ЗемјаГерманија
Слив
Главен изворБуркау
287 м
УстиеКотен
128 м
ТечениеШварце ЕлстерЕлбаСеверно Море
Речен системЕлба
Сливна повр.107 км2
Физички особености
Должина25 км
Клостервасер на Ризницата

Клостервасер, (германски: Klosterwasser, лужички: Klóšterska woda, чешки: Klášterní voda) — река, која тече низ Саксонија, Германија.

Изворот на Клостервасера се наоѓа во Буркау (горнолужички: Porchow), Саксонија, Горна Лужица, во Лужичките Висорамнини (Lausitzer Bergland), близу границата со Чешка.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Координати: 51°21′N 14°15′E / 51.350° N; 14.250° E / 51.350; 14.250