Клод Лорен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Клод Лорен
Автопортрет
Роден(а)Клод Гале
1600 или 1604/5
Шамањ, Лорен
Починал(а)21 ноември or 23 ноември 1682 (возраст 82 или 77/78)
Рим, Папска Држава
Познат(а) посликарство
Правецбарок

Клод Лорен (француски: Claude Lorrain) или Клод Гале (Claude Gellée) бил француски сликар кој претежно цртал во Рим. Тој е еден од првитеважни уметници,освен неговите современи сликарства „Холандско златно доба” , кој бил концентриран на пејзажот.

Тој исто така бил и соработник на римскиот сликар Аугустин Таси, со кого направил украси во Вили Медич во Фиренца. Неговите слики биле силни, особено во раните фази, со фалманските и холандските сликари кои живееле во Рим. До крајот на 1630-тите тој бил признат како водечки пејзаж во Италија, кој плаќал високи цени за својата работа. Неговото платно станувало сè поголемо но со помали карактери,, внимателно обоен и произведен по ниска цена. Од 1640 па наваму бил под влијание на сликарот Доменичин. Бројни имитатори ја презеле неговата шема на херојски предели и поетска употреба на светлина, обично на зајдисонце или изгрејсонце, но без примена на потпорните елементи на неговото сликарство. Тој влијаел врз современиците, англиски и француски сликари од средината на 18-тиот векдо крајот на 19 век. Тој е претходник на француското сликарство од 19 век, од берберницарството до импресионистите. Во третманот на предлогот, сликарот Камил Крофт бил близу до него.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Blunt, Anthony, Art and Architecture in France, 1500–1700, 2nd ed. 1957, Penguin
  • Clark, Kenneth, Landscape into Art, 1949, page refs to Penguin ed. of 1961
  • Fry, Roger, Vision and Design, 1981 edition (originally 1920), Oxford University Press, ISBN 019281317X
  • Kitson, Michael (1969), The Art of Claude Lorrain (exhibition catalogue), 1969, Arts Council of Great Britain
  • Sonnabend, Martin and Whiteley, Jon, with Ruemelin, Christian. 2011. Claude Lorrain: The Enchanted Landscape. Farnham: Lund Humphries; in association with the Ashmolean Museum, Oxford.
  • Stein, Perrin, French Drawings: Clouet to Seurat (exhibition catalogue), 2005, British Museum Press, ISBN 9780714126401
  • Wine, Humphrey (1994), Claude: The Poetic Landscape (exhibition catalogue), 1994, National Gallery Publications Ltd, ISBN 1857090462
  • Wine, Humphrey (2001), National Gallery Catalogues (new series): The Seventeenth Century French Paintings, 2001, National Gallery Publications Ltd, ISBN 185709283X
  •  Оваа статија вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, уред. (1911). „Claude of Lorraine“ . Encyclopædia Britannica. 6 (11. изд.). Cambridge University Press.CS1-одржување: ref=harv (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]