Климент Бојаџиев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Климент Бојаџиев
General Kliment Bojadzijev.jpg
Роден 15 април 1861
Охрид, Отоманско Царство, денес Република Македонија
Починал 15 јули 1933
Софија, Бугарија

Климент Ефтимов Бојаџиев (бугарски: Климент Бояджиев) (15 април 1861 - 15 јули 1933) бил генерал во бугарската армија и министер за одбрана на Бугарија. Учествува во Српско-бугарската војна (1885) година, Првата балканска војна (1912-1913), Втората балканска војна (1913) и Првата светска војна (1915-1918).

Во период од 15 април 1915 до 7 септември 1915 година, генерал-мајор Климент Бојаџиев бил началник на Штабот на бугарската армија.

Во Првата светска војна бил началник на Прва Бугарска Армија, со која учестува в бојот кај Костур и Лерин - како началник на Леринската операција.

Има добиено неколку ордени:

Извори[уреди | уреди извор]

  • Недев, С., „Командването на българската войска през войните за национално обединение“, София, 1993, Военноиздателски комплекс „Св. Георги Победоносец“, стр. 109-110