Климатизер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Климатизација (често нарекувана AC, A / C, или воздух con)[1] е процес на отстранување на топлината и влагата од внатрешноста на окупираниот простор, се со цел да се подобри удобноста на внатрешното опкружување најчесто за луѓето, но исто така и за животните. Во градежништвото, комплетниот систем на греење, вентилација, и кондиционирање на воздухот се нарекува ХВАЦ, сепак, климатизацијата исто така се користи за ладење / дехимидизирање на простории исполнети со топлински електронски уреди, како што се компјутерски сервери, засилувачи за моќ, па дури и за прикажување и складирање на некои деликатни производи, како што се уметнички дела.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „air con Definition in the Cambridge English Dictionary“. dictionary.cambridge.org. конс. 1. 3. 2018..