Клес Аделшелд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Клес Аделшелд
Роден(а)Клес Адолф Аделшелд
7 септември 1824(1824-09-07)
Нолхага, во областа Алингсас, Вестра Јеталанд
Починал(а)1 октомври 1907(1907-10-01) (возр. 83) Стокхолм
ПочивалиштеСтадскирко, Алингсас
ДржавјанствоШвеѓанец

Клес Адолф Аделшелд (7 септември 1824 – 1 октомври 1907) бил шведски градежен инженер, железнички инженер, автор, армиски офицер и член на Горниот дом на Парламентот на Шведска.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Аделшелд е роден во Нолхага во општина Алингсас во округот Вестра Геталанд, Шведска. Тој бил член на благородничкото семејство Аделшелд. Неговиот брат Карл Габриел Аделшелд (1830–1914) бил познат сликар.[2][3]

Образование[уреди | уреди извор]

Студирал на Технолошкиот универзитет Чалмерс во Гетеборг, служејќи во артилерискиот полк Гота на Шведската армија и станал поручник во 1844 година во полкот Вермланд Јегер; во 1849 година учествувал во создавањето на првата шведска железница отворена за цивилна употреба. Во 1852 година, тој станал поручник во новоорганизираниот градежен инженерски корпус и продолжил да напредува во корпусот сè до земање на одмор во 1875 година, кога бил избран за член на Риксдагот. Со 26 години во изградба на железница и канали, во 1865 година станал правобранител на каналот Јалмар.[4]

Политичка кариера[уреди | уреди извор]

Во 1875 година, тој бил избран за член на горниот дом на Риксдагот (кој во тоа време бил дводомен), во кој служел до 1893 година: најпрвин за округот Вестерботен, а подоцна и за округот Блекинге. Тој бил поддржувач на слободната трговија и покажуваше особен интерес за прашањата на одбраната.[5]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Во 1867 година ја купил палатата Стенинге (Стенинге Слот) во општината Сигтуна, каде што водел широк социјален живот со луѓе меѓу кои бил и принцот Оскар (идниот Оскар II). Тој го продал замокот во 1873 година и во 1876 година го откупил традиционалниот семеен имот во општина Алингсас, каде што изградил замок познат како Нолхага слот.[6][7]

Во 1870 година бил избран во Шведската академија на науките, каде во 1891 година станал претседател. Починал во Стокхолм и бил погребан во Стадскиркогарден во Алингсас. Во негова чест е именуван Аделшелдсгатан во близина на железничката станица во Алингсас.

Делумна библиографија[уреди | уреди извор]

 • En resa till Nordkap (1889) Патување до Северниот Кејп
 • Äventyr under en resa till Bornholm (1892) Авантура за време на патување во Борнхолм
 • Utdrag ur mitt dagsverks, о. за различни конто (2: a uppl. и fyra band, totalt 1764 sidor, Albert Bonniers Förlag, 1899-1901). Извадоци од мојата дневна работа (второ издание во четири тома, вкупно 1764 страници)
 • Карл ден толте и свенскарне. Историска студија (дел 1-2, 1903). Чарлс Дванаесетти и шведски дрвја: историска студија
 • Uttalanden i malmfrågan (1907) Изјави за прашањето на рудата
 • Конунг Густаф Ериксон Васа (1907) Кралот Густав Ериксон Васа

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Claes A Adelsköld“. Svenskt biografiskt lexikon. Посетено на May 1, 2020.
 2. „Adelsköld“. Riddarhuset. Архивирано од изворникот на 2019-12-23. Посетено на May 1, 2020.
 3. „Carl Gabriel Adelsköld“. Lexikonett amanda. Посетено на May 1, 2020.
 4. „Adelsköld, Claes Adolf“. Svenskt biografiskt handlexikon. Посетено на May 1, 2020.
 5. „Adelsköld, Klas (Claes) Adolf A“. Nordisk familjebok. Посетено на May 1, 2020.
 6. „Steninge Slott“. Steninge Slottsgalleria. Архивирано од изворникот на December 26, 2007. Посетено на May 1, 2020.
 7. „Nolhaga Slott“. Gothenburg Tourist Centre. Архивирано од изворникот на 2021-03-05. Посетено на May 1, 2020.