Клер Новијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Клер Новијан (родена на 19 март 1974 година) е француски активист за животна средина, новинар, телевизиски продуцент, филмски режисер и лидер на организацијата.

Новијан е родена во Бордо. По новинарската кариера, таа на крајот се вклучила во застапување за заштита на океанот и морскиот живот.[1] Таа била наградена со Trophée des femmes en or [fr] во 2012 година.[2] Таа ја добила наградата за животна средина Голдман во 2018 година, и била втората француска личност што ја добила оваа награда (по биологот Christine Jean во 1992 година).[3][4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Rencontre avec des femmes remarquables 4/4“ (PDF). bloomassociation.org. Посетено на 9 February 2019.
  2. „Le palmarès des Femmes en Or 2012“. luxsure.fr. 17 December 2012. Посетено на 9 February 2019.
  3. „Claire Nouvian, l'écolo-gagnante“. Le Monde. 23 April 2018. Посетено на 9 February 2019.
  4. „How a vampire squid inspired a Goldman prize-winning marine life champion“. The Guardian. 23 April 2018. Посетено на 9 February 2019.