Клермон-Феран

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Клермон Феран
Blason ville fr ClermontFerrand (PuyDome).svg
Clermont pierre carree.jpg

Клермон Феран се наоѓа во Франција
Клермон Феран
Blason ville fr ClermontFerrand (PuyDome).svg
Clermont pierre carree.jpg
Управа
Земја Франција
Регион
Департман
Округ Клермон Феран
Општ. заедница Клермон
Градоначалник Серж Годар
(2008- 2014)
Статистики
Надм. вис. 321–602 м
(прос. 358 м)
Површина1 42,67 км²
Население1 140.700 жит.  
 - Ранг 21-ви град во Франција по број на население
 - Густина 3297 жит/км²
INSEE/Пошт. бр. 63113/ 63000
2 Единечно сметање на населението: жителите на повеќе општини (на пр. студенти, воени лица) се бројат само еднаш.

Клермон Феран (француски: Clermont-Ferrand) е град и општина во департман Пиј де Дом (регион Оверњ), Франција. Населението брои 140.700 жители (2006). Во пошироката градска зона живеат над 410.000 жители (1999 цензус).


Статуа на Верцингеторикс на главниот плоштад во градот