Клермон-Феран

Од Википедија — слободната енциклопедија
Клермон Феран
Blason ville fr ClermontFerrand (PuyDome).svg
Clermont pierre carree.jpg
Клермон Феран is located in Франција
Клермон Феран
Клермон Феран
Blason ville fr ClermontFerrand (PuyDome).svg
Clermont pierre carree.jpg
Координати: 45°46′59″ N; 3°04′56″ E / 45.783088° СГШ; 3.082352° ИГД / 45.783088; 3.082352Координати: 45°46′59″ N; 3°04′56″ E / 45.783088° СГШ; 3.082352° ИГД / 45.783088; 3.082352
ЗемјаФранција
ОкругКлермон Феран
Општ. заедницаКлермон
Управа
 • Градоначалник (2008- 2014) Серж Годар
Население 1140,700
INSEE/Пошт. бр.63113
2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Клермон Феран (француски: Clermont-Ferrand) — град и општина во департман Пиј де Дом (регион Оверњ), Франција. Населението брои 140.700 жители (2006). Во пошироката градска зона живеат над 410.000 жители (1999 цензус).

Статуа на Верцингеторикс на главниот плоштад во градот