Клеман Грение

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Франција Клеман Грение
Clément Grenier.jpg
Лични податоци
Роден на 7 јануари 1991 (1991-01-07) (30 г.)
Роден во Аноне, Франција
Висина &100000000000001860000001,86 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Рома Рома
Број 7
Младинска кариера
Аноне
Олимпик Лион Олимпик Лион
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009- Олимпик Лион Олимпик Лион 115 (14)
2017-Рома Рома 1 (0)
Репрезентација
2007 Франција Франција 16 6 (1)
2007-2008 Франција Франција 17 16 (8)
2008-2009 Франција Франција 18 7 (0)
2009-2010 Франција Франција 19 13 (1)
2010-2011 Франција Франција 20 11 (2)
2012-2013 Франција Франција 21 5 (0)
2013- Франција Франција 5 (0)
 • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21 септември 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 септември 2011

Клеман Грение (роден на 7 јануари 1991) — француски фудбалер, играч од средниот ред на Рома.

Тој е поранешен младински репрезентативец на Франција во сите можни младински категории и активен репрезентативец на сениорската репрезентација.

Технички карактеристики[уреди | уреди извор]

Може да игра по десната страна во средниот ред, како и на позицијата зад напаѓачот. Тој е познат по својата техничка способност, дриблинг, и одличното изведување на слободни удари.

Кариера[уреди | уреди извор]

Рана кариера[уреди | уреди извор]

Грение ја започнал својата кариера во клубот од неговиот роден град ФК Аноне. Тој му помогнал на клубот да стигне до одделенското финалето на Националниот куп за играчи под-9 години[1] Грение подоцна го привлекол вниманието на професионалниот клуб Олимпик Лион чии скаути му препорачале на младото момче да продолжи да се развива придружувајќи му се на клубот. Конечно, во јули 2002 година, тој обезбедил трансфер во Лион и и се приклучил на младинската школа на клубот[2].

Лион[уреди | уреди извор]

Грение го продолжил неговиот развој, за да во Лион брзо стане еден од најдобрите таленти на клубот. Тој направил забележителни перформанси за време на сезоната 2007-08 играјќи многу добро во домашниот фудбал и на репрезентативно ниво, па така се здобил со интерес од шпанскиот великан Реал Мадрид, англиските клубови Арсенал и Челзи и италијански Интер, чии скаути го споредувале играчот со Бразилецот Кака[3][4]. И покрај интересот, на 15 мај 2008 година, Грение, заедно со колегата од младинската школа Јанис Тафер, го потпишал својот прв професионален договор со Лион и се согласил на три годишна верност кон клубот до 2011 година.[5] Тој бил унапреден во сениорскиот тим и го добил дресот со број. 22.

Иако Грение беше на сениорскиот тим и запишал неколку одлични предсезонски натпревари за клубот во пресрет на сезоната 2008-09, тој го поминал поголемиот дел од кампањата играјќи за резервниот тим на клуботво ЦФА, четвртата лига на францускиот фудбал. Грение одиграл 16 натпревари во лигата и постигнал само еден гол за тимот против Адге[6] Слично на претходната сезона, Грение ја започнал сезоната 2009-10, играјќи за резервниот тим на клубот. Тој постигнал гол во своето деби против Гап. На 24 септември 2009 година, Грение бил повикан за сениорскиот тим да игра во лигашкиот натпревар против Тулуза на 26 септември. Тој го направил своето деби во тој натпревар појавувајќи се како замена за Бафетимби Гоми. Лион го добил натпреварот со 2-1[7] На 17 април 2010 година, тој го направил своето враќање појавувајќи се како замена во ремито 2-2 со Бордо. Две недели подоцна, Грение направил уште едно појавување како замена во победата 1-0 над Монпелје.

Рома[уреди | уреди извор]

На 28 јануари 2017, Грение се преселил во италијанската Рома на заем до 30 јуни 2017 година, со право на откуп.[8][9] Своето деби за новиот клуб го направил на 7 февруари 2017 година влегвајќи како замена во последните минути од натпреварот против Фјорентина на домашен терен во кој Рома победила со 4-0.[10]

Титули[уреди | уреди извор]

Франција Лион[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Фудбалски клуб Аноне“ (француски). 27 септември 2009. Отсутно или празно |url= (help); |access-date= бара |url= (help)
 2. „Фудбалски клуб Аноне“ (француски). 2 мај 2009. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help); Отсутно или празно |url= (help); |access-date= бара |url= (help)
 3. "El Madrid sigue los pasos de Clement Grenier"“ (шпански). април 2008. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help); Отсутно или празно |url= (help); |access-date= бара |url= (help)
 4. 178183/talk „Арсенал, Челзи го следат детето на Лион, Грение“ Проверете ја вредноста |url= (help). Племенски Фудбал. 11 април 2008. Посетено на 27 септември 2009.
 5. -les_article20888.html „Yannis Tafer - Clément Grenier, Les Nouvelles pépites de l'OL“ Проверете ја вредноста |url= (help). нога Mercato (француски). 17 мај 2008. Посетено на септември 27, 2009.[мртва врска]
 6. foot-national.com/fiche-match-football-11355.html „Лион против Адге извештај од натпреварот“ Проверете ја вредноста |url= (help) (француски). 8 февруари 2009. Посетено на септември 27, 2009.
 7. „Лион против Тулуза извештај од натпреварот“ (француски). 27 септември 2009. Отсутно или празно |url= (help); |access-date= бара |url= (help)
 8. „L'AS Roma perfeziona l'ingaggio di Clement Grenier“. www.asroma.com. Посетено на 29 јануари 2017.
 9. „Roma, UFFICIALE Grenier: i dettagli“. Calciomercato.com | Tutte le news sul calcio in tempo reale. Посетено на 29 јануари 2017.
 10. Sky. „Dzeko trascina la Roma: 4-0 alla Fiorentina“. Посетено на 8 февруари 2017. Укажано повеќе од еден |surname= и |author= (help)