Клекнато момче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Клекнато момче
италијански: Ragazzo accovacciato
Творец Микеланџело
Година ок. 1530 - 1534
Вид Мермер
Димензии 54 см
Место Ермитаж, Санкт Петербург

Клекнато момческулптура на ренесансниот италијански сликар и вајар Микеланџело, зачувана денес во Музејот Ермитаж во Санкт Петербург. Тоа е единственото дело на Микеланџело во Ермитаж. Првично била наменет за гробницата на семејството Медичи во Фиренца.[1]

Опис[уреди | уреди извор]

Клекнато момче е мермерна скулптура од 54 години цм и прикажува момче, голо и свртено на себе, можеби извлекувајќи трн од стапалото. И покрај тоа што статуата не е добро завршена, цртите на лицето, косата и облиците на телото се лесно препознатливи.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Michelangelo - Crouching Boy“. saint-petersburg.guide (англиски). Архивирано од изворникот на 2018-12-12. Посетено на 28 февруари 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]