Клајн Луков (Икер-Рандов)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Клајн Луков (Икер-Рандов)
Место во Јацник
Спортска сала во Клајн Луков
Спортска сала во Клајн Луков
Спортска сала во Клајн Луков
Клајн Луков (Икер-Рандов) во рамките на Германија
Клајн Луков (Икер-Рандов)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Општина Јацник
Основни податоци
Површина 19,40 км2
Надм. височина 57 м
Население 220  (31 декември 2011)
 - Густина 11 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17337
Повик. бр. 039752
Портал www.amt-uecker-randow-tal.de
Координати 53°33′12″N 13°50′17″E / 53.55333° СГШ; 13.83806° ИГД / 53.55333; 13.83806Координати: 53°33′12″N 13°50′17″E / 53.55333° СГШ; 13.83806° ИГД / 53.55333; 13.83806

Клајн Луков (германски: Klein Luckow) — село и поранешна општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Од 1 јануари 2012 е дел од општината Јацник.