Прејди на содржината

Клајнбрембах

Координати: 51°7′0″N 11°16′0″E / 51.11667° СГШ; 11.26667° ИГД / 51.11667; 11.26667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Клајнбрембах
Место во Бутштет
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Грб на Клајнбрембах
Клајнбрембах во рамките на Германија
Клајнбрембах
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општина Бутштет
Основни податоци
Површина 8,15 км2
Надм. височина 160 м
Население 304  (31 декември 2017)
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99610
Повик. бр. 036372
Портал Клајнбрембах
Координати 51°7′0″N 11°16′0″E / 51.11667° СГШ; 11.26667° ИГД / 51.11667; 11.26667

Клајнбрембах (германски: Kleinbrembach) — село и поранешна општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од општината Бутштет.

Географија[уреди | уреди извор]

Елерслебен се наоѓа во источниот дел на Тириншката Котлина помеѓу Етерсберг и Фине.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]