Клајнбодунген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клајнбодунген
Место во Блајхероде
Селската црква во Клајнбодунген
Селската црква во Клајнбодунген
Грб на Клајнбодунген
Клајнбодунген is located in Германија
Клајнбодунген
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Град Блајхероде
Основни податоци
Површина 5,25 км2
Надм. височина 251 м
Население 353  (31 декември 2017)
 - Густина 67 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99752
Повик. бр. 036338
Координати 51°28′0″N 10°31′0″E / 51.46667° N; 10.51667° E / 51.46667; 10.51667Координати: 51°28′0″N 10°31′0″E / 51.46667° N; 10.51667° E / 51.46667; 10.51667

Клајнбодунген (германски: Kleinbodungen) — село и поранешна општина во округот Нордхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Блајхероде.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Клајнбодунген се наоѓа на западната граница на округот Нордхаузен, околу шест километри од градот Блајхероде, сместен во долината на Боде.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Местото се граничело со општините (од север, надесно): Липрехтероде, Краја и Гросбодунген во округот Ајхсфелд.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]