Клаусдорф (Швентине)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Клаусдорф
Место во Швентинентал
Замок во Клаусдорф
Замок во Клаусдорф
Грб на Клаусдорф
Клаусдорф (Швентине) is located in Германија
Клаусдорф (Швентине)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Град Швентинентал
Основни податоци
Површина 6,52 км2
Надм. височина 14 м
Население 6.006  (31 декември 2006)
 - Густина 921 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24147
Повик. бр. 0431
Портал www.klausdorf.de
Координати 54°19′N 10°13′E / 54.317° СГШ; 10.217° ИГД / 54.317; 10.217Координати: 54°19′N 10°13′E / 54.317° СГШ; 10.217° ИГД / 54.317; 10.217

Клаусдорф (германски: Klausdorf) — село и поранешна општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 20 километри северозападно од градот Плен и 5 километри источно од Кил. На 1 март 2008 година бил споен со Рајсдорф за да го создадат градот Швентинентал.