Клаудија Рат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клаудија Рат.

Клаудија Салман Рат (германски: Claudia Salman-Rath, Хадамар, 25 април 1986 ) е германска атлетичарка[1] која се натпреварува во најтешката атлетска дисциплина за жени на седмобој.

Спортска биографија[уреди | уреди извор]

За првпат таа ја претставуvala Германија на Европското првенство во Барселона, каде што завршила на 11-то место, постигнувајќи личен рекорд од 6.107 бода.[2] До првата победа во националниот шампионат во седмото, таа постигна 5.746 бода.

На Светското и Европското првенство, освоилаа 4 и 5 и 7 во 2017 година. На Европското првенство во сала во Белград, таа ја освоила бронзената медалја во скок.

Поважни резултати[уреди | уреди извор]

Год. Конкуренција Град Пласман Дисциплина Резултат
Германија
2010 година Европско првенство Барселона, Шпанија 11. Седмобој 6.107
2012 Европско првенство Хелсинки, Финска 7. Седмобој 6.210
2013 Светско првенство Москва, Русија 4. Седмобој 6.462
2014 Светско првенство во сала Сопот, Полска 5. Петобој 4.681
Европско првенство Цирих, Швајцарија 8. Седмобој 6.225
2015 Светско првенство Пекинг, Кина 5. Седмобој 6.441
2017 Европско првенство во салата Белград, Србија 17x17пкс Скок во далечина 6.94

Лични рекорди[уреди | уреди извор]

Седмо
Дисциплина Резултатот Град Датум
100 метри 13, 46 Рејтинген 15 јуни 2013 година
Скокови 1.83 м Москва 12 август 2013 година
Фрлање на топка 13,78 м Гецис 31 мај 2014 година
200 метри 23.49 Гецис 26 мај 2012 година
Скокови 6.67 м Москва 13 август 2013 година
Фрлање на копје 43,45 м Цирих 15 август 2014 година
800 м 2: 06.43 Москва 13 август 2013 година
Седмо 6.462 бодови. Москва 13 август 2013 година
Петбој (сала)
Дисциплина Резултатот Град Датум
Широк 60 м 8.43 Сопот 7 март 2014 година
Скокови 1,82 м Отерберг 11 февруари 2006 година
Фрлање на топка 13.66 м Сопот 7 март 2014 година
Скокови 6,44 м Франкфурт на Мајна 5 февруари 2014 година
800 м 2: 10,29 Сопот 7 март 2014 година
Петбој 4.681 бода Сопот 7 март 2014 година

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Claudia Rath im Porträt“. NDR (германски). Посетено на 2 August 2010.
  2. „Claudia Raths toller Auftritt in Barcelona“. Frankfurter Neue Presse (германски). 2 August 2010. Посетено на 2 August 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]