Клаудио Вагеџи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клаудио Вагеџи
Claudio Vagheggi
Лични податоци
Роден на 4 октомври 1956 (1956-10-04) (64 г.)
Роден во Лучињано, Италија
Позиција напаѓач
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1974–1976 Монтеварки 35 (3)
1976-1977 Варезе 3 (0)
1977–1978 Алесандрија 35 (9)
1978-1980 Удинезе 47 (8)
1980-1981 Виченца 24 (5)
1981-1982 Лацио 38 (9)
1982-1983 Наполи 15 (0)
1983-1984 Кавезе 34 (3)
1984-1985 Пескара 16 (3)
1985-1987 Кампобасо 32 (15)
1987-1988 Удинезе 41 (10)
1989-1990 Самбенедетесе 23 (3)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Клаудио Вагеџи (роден во Лучињано, 4 октомври 1956) — спортски агент и поранешен италијански фудбалер, напаѓач.

Кариера[уреди | уреди извор]

Тој има 34 настапи и 2 постигнати гола во Серија А со екипите на Удинезе и Наполи.

По завршувањето на кариерата, тој станал спортски агент; меѓу неговите клиенти биле Серхио Алмирон, Квадво Асамоа, Мехди Бенатија, Маурисио Исла и Луис Муриел.

Клиенти[уреди | уреди извор]

Ова се фудбалерите кој се клиенти на Вагеџи во моментов.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]