Прејди на содржината

Класификација на минералите

Од Википедија — слободната енциклопедија

Класификација на минералите — постапка по која се одредува припадноста на минералите во групи според нивните хемиски својства. Почнувајќи од 1950-тите за класификацијата е надлежно Меѓународното минералошко здружение, кое ги сместува минералите во едно од следниве три:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]