Клавиго (драма)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Клавиго е трагедија во пет чина напишана од Јохан Волфганг фон Гете во 1774 година, чија главната улога е преземена од Пјер Бомарше. Драмата била напишана само за осум дена во мај 1774 година. Била објавена во јули 1774 година и се смета за првото печатено дело на кое Гете го дал своето име, иако драмата била примена со немилост.

Првата изведба на драматаа била реализирана од страна на Ackermannschen Gesellschaft во Хамбург на 23 август 1774 година.

Клавиго, се заснова на понудата за брак што кансарскиот писател Хозе Клавихо и Фахардо и ја дал на сестрата на Бомарше.

Во текот на 1970-тите, Клавиго бил адаптиран како телевизиски филм.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]