Клабучишта (Леринско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Клабучишта)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За селото во Албанија видете Клабучишта (Албанија).
Клабучишта
Πολυπλάτανο
Клабучишта is located in Грција
Клабучишта
Клабучишта
Местоположба во областа
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Егејска Македонија Лерин" does not exist|240px|Клабучишта is located in Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Егејска Македонија Лерин" does not exist]]
Клабучишта
Местоположба на Клабучишта во Општина Лерин и областа Западна Македонија
Координати: 40°52′N 21°24′E / 40.867° СГШ; 21.400° ИГД / 40.867; 21.400Координати: 40°52′N 21°24′E / 40.867° СГШ; 21.400° ИГД / 40.867; 21.400
ЗемјаГрција
ОбластИсточна Македонија и Тракија
ОкругДрамски округ
ОпштинаЛерин
Општ. единицаЛерин
Надм. вис.&10000000000000588000000588 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно389
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Клабучишта (на грчки: Πολυπλάτανο, Полиплатано, катаревуса: Πολυπλάτανον, Полиплатанон, до 1926 година Κλαμπούσιστα, Клабусиста или Κλαμπούτσιστα, Клабуциста) — село во Егејска Македонија, Република Грција. Се наоѓа во општината Лерин, област Западна Македонија. Во 2001 година селото имало 389 жители.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 11 километри северозападно од Лерин и на 4 километра западно од Долно Клештино (Като Клинес), во северозападниот крај на Леринското Поле блиску до границата со Република Македонија.

Историја[уреди | уреди извор]

На почетокот од XX век во Клабучишта живееле Македонци и Албанци. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 селото има 750 Бугари и 100 Арнаути муслимани.[2] На почетокот на XX век сите христијански жители на Клабучишта биле припадници на Цариградската партијаршија.

По Втората балканска војна Клабучишта влегува во составот на Грција. Албанските жители на селото се иселуваат, а во селото е населен 181 Грк бегалец од Кавказ.

Селото не настрадало многу во Грчката граѓанска војна и само мал дел од жителите се иселуваат во Југославија. Намалувањето на населението по војната се должи на емиграцијата во прекуокеанските земји.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

  • 1913 - 688 жители
  • 1920 - 628 жители
  • 1928 - 742 жители
  • 1940 - 969 жители
  • 1951 - 932 жители
  • 1961 - 755 жители
  • 1971 - 477 жители
  • 1981 - 428 жители

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактична состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 236.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]