Кијоши Томизава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапонија Кијоши Томизава
Лични податоци
Роден на 3 декември 1943(1943-12-03)(80 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Одбранбен играч
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
?–1976 Nippon Steel
Репрезентација
1965–1971 Јапонија Јапонија 9 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Кијоши Томизава (роден 3 декември 1943) — јапонски фудбалер.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Кијоши Томизава бил член на јапонската репрезентација на Летните олимписки игри 1964 и 1968.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
1965 2 0
1966 0 0
1967 1 0
1968 1 0
1969 0 0
1970 2 0
1971 3 2
Вкупно 9 2

Надворешни врски[уреди | уреди извор]