Кишпешт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Кишпешт — 19. округ на Будимпешта, Унгарија. Се наоѓа на југ од југоисточниот дел на историскиот град Пешта. Таа била основана во 1871 година на рурално земјиште како мало село покрај градските граници на Будимпешта, па затоа било наречено Кишпешт (Мала Пешта).[1] Од 1880 до 1990 година населението на Кшпешт се зголемило од 1.820 на 72.838 жители.[2] Кишпешт станал дел од Голема Будимпешта во 1950 година. Огромни станбени блокови биле изградени во 1980-тите години (12.100 станови, околу 33.000 жители, што го прави шестиот најголем станбен имот во Будимпешта).[3] Округот е поврзан со линијата 3 на метрото, така што врската со центарот на градот е брза. Станицата во Кишпешт е на трето место во градот (по плоштадот Деак и Орс везере тере) со околу 40.000 патници што ја користат (честопати двапати) на типичен работен ден.

Ференц Пушкаш играл фудбал за Кишпешт ФК (тогаш наречен Кишпешт Хонвдед ФК ) во 1950-тите.

Кога советските тенкови и трупи повторно влегле во Будимпешта за да го покорат граѓанското востание во 1956 година, тие се приближиле кон центарот на градот од југоистокот, до протокот на Улои, со некои од првите улични судири што се одвиваат во Кишпешт.

Кишпешт е надграден со елегантен станбен простор наречен Векерлетелеп (именуван по унгарскиот премиер за време на развојот во 1920-тите, Шандор Векерле). Оваа област има многу зеленило. Нејзиниот централен плоштад има две карактеристични архитектонски портали (дизајниран од Кароли Кос и врз основа на трансилвански стилови на градба). Во мај секоја година се одржува настан наречен Векерле Напок. Ова вклучува забава и велосипедски настани за сите возрасти, забава, концерти, филмови и разни други културни и семејни настани.

Можеби најубавата црква во Кишпешт е Католичката црква на Света Богородица, која се наоѓа на градскиот плоштад.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „History of Kispest“. Архивирано од изворникот на 2009-05-21. Посетено на 2019-02-10.
  2. Historical population of Kispest (Hungarian Central Statistical Office)
  3. Housing estates of Budapest (Index.hu, Hungarian)[мртва врска]