Кицен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кицен
Место во Пегау
Авионски поглед кон Кицен
Авионски поглед кон Кицен
Грб на Кицен
Кицен is located in Германија
Кицен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Град Пегау
Место единици 11
Основни податоци
Површина 26,94 км2
Надм. височина 120 м
Население 1.885  (31 декември 2010)
 - Густина 70 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04460
Повик. бр. 34203
Портал www.kitzen.de
Координати 51°13′N 12°13′E / 51.217° СГШ; 12.217° ИГД / 51.217; 12.217Координати: 51°13′N 12°13′E / 51.217° СГШ; 12.217° ИГД / 51.217; 12.217

Кицен (германски: Kitzen) — село и поранешна општина во округот Лајпциг, во Саксонија, Германија. Со сила од 1 јануари 2012 година била припоена кон градот Пегау.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Се наоѓа близу Лајпциг и ги вклучува следниве единици:

 • Ајсдорф
 • Гросшкорлоп
 • Хоенлое
 • Клајншкорлоп
 • Лебен
 • Пајсен
 • Шајденс
 • Зегел
 • Зител
 • Тезау
 • Вербен

Наводи[уреди | уреди извор]