Киузано ди Сан Доменико

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Киузано ди Сан Доменико
Киузано ди Сан Доменико
општина
Comune di Chiusano di San Domenico
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино
Површина
 • Вкупна24,56 км2 (948 ми2)
Надм. вис.&10000000000000700000000700 м
Население (2005)
 • Вкупно2.466
 • Густина1,0/км2 (2,6/ми2)
ДемонимКиусанези
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83040
Повик. бр.0825
Светец-заштитникСан Миклеле Арканџело
Слава8 мај
Мреж. местоhttp://www.comune.chiusanodisandomenico.av.it

Киузано ди Сан Доменикоопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија.