Прејди на содржината

Кит Конерс

Од Википедија — слободната енциклопедија

Кармен Кит Конерс (20 март, 1933 - 5 јули, 2017 година) бил американски психолог, најпознат по воспоставувањето на првите стандарди за дијагноза на нарушувањето на хиперактивноста со дефицит на внимание (АДХД).

Конерс е роден на 20 март 1933 година, во кањонот Бингам, Јута, еден од трите деца на Мајкл Конерс, машински работник, и Мерл Конерс, работничка во стоковен маркет.[1]

Конерс е заслужен од многумина со тоа што го популаризирал АДХД во САД. Во подоцнежните години, тој изразиl загриженост за високите стапки на дијагноза на АДХД во САД во споредба со Европа, и сугерираl дека АДХД можеби се дијагностицира премногу често во САД.[2] Тој верувал дека вистинската стапка на АДХД во детството е 2-3%.[3]

Конерс починал на 5 јули 2017 година во Дурам, Северна Каролина, на 84-годишна возраст.[1]

  1. 1,0 1,1 BENEDICT CAREY (July 13, 2017). „Keith Conners, Psychologist Who Set Standard for Diagnosing A.D.H.D., Dies at 84 - The New York Times“. Nytimes.com. Посетено на July 17, 2017.
  2. Frances, Allen (March 28, 2016). „Keith Conners, Father of ADHD, Regrets Its Current Misuse“.
  3. Emmerson, Jeff (July 8, 2017). „A founding father of the ADHD diagnosis wrote his own obituary to warn against current…“. Архивирано од изворникот на 2018-06-27. Посетено на 2023-01-20.