Прејди на содржината

Китинен

Координати: 67°08′N 027°29′E / 67.133° СГШ; 27.483° ИГД / 67.133; 27.483
Од Википедија — слободната енциклопедија
Реката Китинен во Пелкосениеми, Финска

Китинен е река во Финска. Таа е со должина од 278 километри. Реката Китинен е притока на Кемијоки. Реката тече низ општините Китила, Пелкосениеми и Соданкила во финска Лапонија. Резервоарот Портипахта се наоѓа во горниот тек на реката. Најголемата притока на Китинен е Луиро.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

67°08′N 027°29′E / 67.133° СГШ; 27.483° ИГД / 67.133; 27.483