Кирју Ангелев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роден Крушево
Починал 1903
Слива, кај Крушево

Кирју Ангелев (? - 1903) — македонски револуционер, и член на Македонската револуционерна организација.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Кирју Ангелев потекнува од Крушево. Учествувал во Илинденското востание и бил учесник во борбите за ослободување на градот од турската власт. Загинал во 1903 година во битка со турската војска кај месноста Слива, при одбрана на Крушевската Република.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Енциклопедија ВМРО, Скопје, 2015, стр. 7