Прејди на содржината

Киро Станковски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Киро Станковски
Роден(а)1944
Отошница, Кривопаланечко,  Кралство Југославија денес Македонија Македонија
Починал(а)30 септември 2013
Белград,  Србија
НационалностМакедонец
Занимањесликар

Киро Станковски (Отошница, Кривопаланечко, 1944 - Белград, Србија, 30 септември 2013) — македонски и српски сликар. Бил истакнат член на здружението Македониум и еден од основачите на Друштвото на ликовните уметници Македонци во Србија (ДЛУМС).[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Станковски е роден во 1944 година во кривопаланечкото село Отошница. Дипломирал на Педагошката академија во Скопје. Изложувал на неколку независни и бројни колективни изложби во регионот и во странство. Тој е еден од најпознатите надарени сликари на пејзажи што создава во духот на историскиот пленаризам и импресионизам. Бил долгогодишен соработник и изложувач на Продажната галерија "Белград". Живеел и творел во Белград, Србија. Починал на 30 септември 2013 година во Белград.

Самостојни изложби
 • 1983. Белград, Галерија "Блок 30"[2]
 • 1984 година. Белград, Р.У. "Вук Караџиќ"
 • 1987. Белград, Р.У. "Браќа Стаменковиќ"
 • 1990. Белград, библиотека "Ѓорѓе Јовановиќ"
 • 1994 година. Белград, Културен центар на Белград
 • 2000. Белград, Галерија на Д-р Воздович
 • 2005. Белград, Центар за култура Раковица
 • 2008. Белград, Галерија "Прогрес"
Групни изложби (65)
 • Галерија САНУ; МАНУ Арт салон;[3]
 • УП "Цветаје Зузориќ";
 • Музеј на Град Скопје;
 • Продажна галерија "Белград"; Белград салон;
 • Арт салон Краина; Биенале на српски пејзаж - Златибор;
 • Галерија Прогрес;
 • СКЦ Белград; Париз, Детва, Солун;
 • Меѓународен уметнички караван - Т.Кондев: Охрид, Струга, Велес, Детроит, Бостон, Њујорк, Рио де Жанеиро, Прага и други.

Наводи[уреди | уреди извор]