Киро Мукаетов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Киро Мукаетов
Роден 5 декември 1923
Кавадарци, Кралство Југославија
Починал 10 април 2005
Скопје, СФРЈ
Националност Македонец
Занимање новинар

Киро Мукаетов (роден на 5 декември 1923 година во Кавадарци - починал на 10 април 2005 година во Скопје) — македонски новинар, припадник на првата повоена генерација.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Киро Мукаетов дипломирал на Филозофскиот факултет во Скопје (1950). Учествувал во НОБ од октомври 1942 година, и бил уапсен и интерниран. Од октомври 1944 г. го уредувал Билтенот на НОФ за Тиквешијата. Новинар во „Нова Македонија“ (1945/46), потоа цела деценија дописник на Танјуг од Македонија. Во периодот 1957/79 година бил уредник, главен уредник и директор на „Стопански весник“. Соработувал со повеќе медиуми, особено од Словенија. Го редактирал и подготвил за печат шестомниот зборник „Тиквешијата во НОБ 1941-1945“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Мукаетов“. Македонска енциклопедија. , книга II (М-Ш). Скопје: МАНУ. стр. стр. 996. Text "series " ignored (help)