Кировски Реон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кировски реон
Кіровський район
İslâm Terek rayonı
Реон
Агармиш, Кировски реон
Агармиш, Кировски реон
Знаме на Кировски реонАмблем на Кировски реон
Амблем
ДржаваСпорно:
РепубликаКрим
Главен градКировске
Населени места
Површина
 • Вкупна1.208 км2 (466 ми2)
Население (2014)
 • Вкупно50.834
 • Густина42/км2 (110/ми2)
Часовен појасМСК (UTC+3)
Повикувачки број+380-6555
Мреж. местоkirovskiy.rk.gov.ru

Кировски Реон (украински: Кіровський район, руски: Кировский район, кримскотатарски: İslâm Terek rayonı) е еден од 25-те региони на Крим, во моментов е предмет на територијален спор помеѓу Руската Федерација и Украина. Административен центар на реонот е населбата од градски тип, Кировске. Населението е 50,834 жители од пописот на населението во 2014 година.

Реонот се наоѓа во источниот дел на републиката. Јужниот дел на реонот е опфатен со подножјата, додека северниот се наоѓа во кримската степа. Северно-кримскиот канал (главниот воден пат на северен Крим кој ја снабдува републиката со вода од реката Днепар) минува низ регионот.

Реонот е познат по историскиот град Стари Крим.

Наводи[уреди | уреди извор]