Кирничтал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кирничтал
Место во Зебниц
Грб на Кирничтал
Кирничтал во рамките на Германија
Кирничтал
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Град Зебниц
Место единици 5
Основни податоци
Површина 44,17 км2
Надм. височина 365 м
Население 2.083  (31 декември 2011)
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01855
Повик. бр. 035971 / 035022
Портал Матична страница
Координати 50°56′36″N 14°14′48″E / 50.94333° СГШ; 14.24667° ИГД / 50.94333; 14.24667Координати: 50°56′36″N 14°14′48″E / 50.94333° СГШ; 14.24667° ИГД / 50.94333; 14.24667

Кирничтал (германски: Kirnitzschtal) — поранешна општина во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во Саксонија, Германија. Од 1 октомври 2012 година е дел од градот Зебниц. Нејзиното административно седиште било во Лихтенхајн.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината била поделена на 5 единици (Ortsteile) и нејзиното административно седиште било во Лихтенхајн:

  • Алтендорф
  • Мителндорф
  • Лихтенхајн
  • Отендорф
  • Заупсдорф

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]