Кирил (кратер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кирил
Кратерот Кирил
Координати13°12′ S; 24°00′ E / 13.2° ЈГШ; 24.0° ИГД / -13.2; 24.0Координати: 13°12′ S; 24°00′ E / 13.2° ЈГШ; 24.0° ИГД / -13.2; 24.0
Пречник98 км
Длабочина3,6 км
Кодолжина335° на изгрев
Наречен поКирил Александриски
Местоположба на Кирил.

Кирил (латински: Cyrillus) — месечев кратер сместен на северозападниот крај на Морето на Нектарот. Наречен по црковниот отец Кирил Александриски — коптски Александриски патријарх и богослов од IV век.[1] Во северозападниот раб се издава малку поголемиот и помлад кратер Теофил. На југ лежи друг значаен кратер, наречен Катарина. Овие три кратери заедно сочинуваат забележителна тројка во југоисточниот четириаголник на Месечината. На северозапад е кратерот Ибн-Рушд.

Тлото на Кирил содржи намален средиштен рид и забележливиот кратер Кирил A. Ѕидовите на растурената образба на Кирил се недопрени сè до неговиот пресек со Теофил.[2] Малку посевероисточно од неговото средиште се издигаат три заоблени планини, над 1.000 од тлото на кратерот: Кирил Алфа, Делта и Ета.[3]

Придружни кратери[уреди | уреди извор]

На картите овие кратери по договорен обичај се бележат со буква околу главниот кратер (Кирил).[4]

Кирил Ширина Должина Пречник
A 13,8° Ј 23,1° И 17 км
C 12,3° Ј 21,5° И 12 км
E 15,8° Ј 25,3° И 11 км
F 15,3° Ј 25,5° И 44 км
G 15,6° Ј 26,6° И 8 км

Следниве кратери се преименувани од Меѓународниот астрономски сојуз.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Кирил (кратер)“ — Поимник на планетарната номенклатура, Астрогеолошки истражен програм на Геодетската служба на САД (англиски)
  2. Moore, Patrick (2001). On the Moon. Sterling Publishing Co.. ISBN 0-304-35469-4. p. 81, 209
  3. Grego, Peter (2005). Moon Observer's Guide. Springer. ISBN 1-85233-748-6. p. 207
  4. Bussey, B.; Spudis, P. (2004). The Clementine Atlas of the Moon. New York: Cambridge University Press. ISBN 0-521-81528-2.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]