Прејди на содржината

Кирил Пејчиновиќ (иселеничко друштво)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ова е статија за иселеничкото друштво. За македонскиот просветител видете тука, додека за повеќе на појаснителната страница

Кирил Пејчиновиќ — друштво на македонски доселеници по потекло од Теарце, Тетовско во Детроит и во Виндзор.[1] Основањето на друштвото било за собирање и зближување на членовите и нивните пријатели. Основано е во Детроит, САД на 8 јули 1986 година.

  1. Ефтоски, Гојко. „Четврта полошка иселеничка средба во Лешок: Сè уште нема поволна бизнис-клима за вложувања на иселениците“. Утрински Весник. Посетено на 2010-07-22.[мртва врска]