Кирил Геник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кирил Геник (1857-1925)

Кирил Геник (англиски: Cyril Genik, украински: Кирило Геник; р. 1857 — п. 12 февруари 1925) е украинско-канадски имиграциски агент и личност со посебно историско значење, прогласен од страна на канадската влада.

Животопис[уреди | уреди извор]

Кирил Геник е роден во 1857 година во селото Нижни Березов, Галиција во семејството на Иван Геник, градоначалник на селото и Ана Перцович. Геник започнал училиште во Коломна, а потоа заминал за Станиславов (сега Ивано-Frankivsk) за да заврши своето педагогоческо образование. Откако добил титулата Диплома во Лавов, тој бил назначен во 1879 за учител во Надвирна. Во 1882 Геник се вратил во своето родно село за да формира таму училиште. Во 1882 Геник создал работилница за глодање, како и производствена соработка, која тој ја нарекол Карпатската Магазин. Во 1890 година бил избран за член на Градскиот совет во Коломна, градот на основното образование.[1]

Геник се запознава со Осип Олесков кој промовира имигрираат на Украинците во Канада. Олесков предложил на Геник да ги придружува и да го зголеми вториот контингент Украинци при нивното патување кон Канада и да им помогне да се населат. Геник заедно со сопругата и со четирите деца се придружил на групата од 64 Украинци кои пристигнале во Квебек Сити 22 јуни 1896. Геник доведува својот контингент прво во Винипег, и потоа во локација наречена Стюардбърн, Манитоба, што се смета за првата заедница на украински доселеници во Западна Канада. Во август Геник направил барање за стекнување на фарма во Стюардбърн, но наскоро се предомислил и се пресели во Винипег. Во овој месец Олесков препорачал Геник на Канадското Министерство за внатрешни работи за имиграциониот агент. Во Септември Геник станал службеник на Министерството како преведувач на повик. Во својата работа како имиграциониот агент, Геник се среќава со нови Украинско- Канадски имигранти во Квебек Сити, охрабрува ги да користат англискиот јазик и да се разделат со своите традиционални навики како им станува советник во случај на потреба.[1] Работата му драматично расте со наглото зголемување на украинската имиграција во Канада - до таква мера, што фактички во 1898 Геник станува платен службеник на канадската влада со полно работно време. На овој начин тој стана првиот Украинец на државна служба во Канада.[2]

Во 1899 Геник основал заедница центар во својот дом на името на Тарас Шевченко.[3] Тој ја основал во 1903 година и првиот весник на Украински јазик во Канада - Канадскиот Фармер (Canadian farmer). Макар и да не бил религиозен, Геник верувал дека христијанството треба да биде независно како од грчкото, така и од руското православие. Во 1903 - 1904 тој ја основал „Независна Грчка Црква” [4] во соработка со пастири од презвитеријанска црква. Во 1911, откако поддржана од Геник Либерална партија загубила изборите, Геник изгубил својата работа и Додипломски живот работејќи во јавната сфера. Некое време живеел во САД, но на крајот на својот живот се вратил во Винипег, каде и почина на 12 февруари 1925 година.[1]

До неговата смрт Геник стана толку популарна во Украинско - Канадската заедница дека бил познат како „Цар на Канада”.[2][5]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 Hryniuk, Stella. „Cyril Genik“. Dictionary of Canadian Biography. Посетено на January 25, 2011.
 2. 2,0 2,1 „Forging Our Legacy: Canadian Citizenship and Immigration, 1900–1977“. Citizenship and Immigration Canada. 2000. Архивирано од изворникот на 2010-07-22. Посетено на January 25, 2011.
 3. Martynowych, Orest T., The Taras Shevchenko Reading Club/Educational Society For ... umanitoba.ca/faculties/.../04_The_Taras_Shevchenko_Reading_Club.pdf -
 4. Martynowych, Orest T., The Seraphimite, Independent Greek, Presbyterian and United Churches, umanitoba.ca/...canadian.../05_The_Seraphimite_Independent_Greek_Presbyterian_and_United_Churches.pdf -
 5. Family of C. C. T. (Con) Genik (2010). „Obituary for C. C. T. (Con) Genik“. Passages MB. Архивирано од изворникот на 2019-03-27. Посетено на January 25, 2011.

Библиографија[уреди | уреди извор]

 • Dictionary of Ukrainian Canadian biography, pioneer settlers of Manitoba, 1891–1900, V. J. Kaye, editor and compiler (Toronto, 1975).
 • Oleksander Dombrovsky, Outline of the history of the Ukrainian Evangelical-Reformed movement (New York et Toronto, 1979) [text in Ukrainian].
 • A heritage in transition : essays in the history of Ukrainians in Canada, M. R. Lupul, editor (Toronto, 1982).
 • J.-P. Himka, Galician villagers and the Ukrainian national movement in the nineteenth century (New York, 1988).
 • V. J. Kaye, Early Ukrainian settlements in Canada, 1895–1900 Dr. Josef Oleskow's role in the settlement of the Canadian northwest (Toronto, 1964).
 • O.T. Martynowych, The Seraphimite, Independent Greek, Presbyterian and United Churches, umanitoba.ca/...canadian.../05_The_Seraphimite_Independent_Greek_Presbyterian_and_United_Churches.pdf -
 • O.T. Martynowych, The Taras Shevchenko Reading Club/Educational Society for ...umanitoba.ca/faculties/.../04_The_Taras_Shevchenko_Reading_Club.pdf –
 • O. T. Martynowych, Ukrainians in Canada : the formative period, 1891–1924 (Edmonton, 1991).
 • M. H. Marunchak, Studies in the history of Ukrainians in Canada (5 vol. published, Winnipeg, 1964– ) [text in Ukrainian].
 • O. I. Sych, From the « new land » letters of Ukrainian emigrants from Canada (Edmonton, 1991) [text in Ukrainian].

Надворешни врски[уреди | уреди извор]