Кире Ричлиев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кире Ричлиев
Кирил ричлиев.jpg
Роден Струмица, СФРЈ денешна Република Македонија
Занимање одбојкар

Кире Ричлиев (роден во Струмица) е поранешен македонски одбојкар.

Целата своја одбојкарска кариера ја поминал во екипата на ОК Струмица. Најголемиот успех како играч го постигнал во сезоната 1992/93 година, кога заедно со својот тим станал шампион на Македонија.

Ричлиев бил член на Македонската одбојкарска репрезентација[1].

По завршувањето на кариерата, тој бил долгогодишен тренер на ОК Струмица, како и на ОК Македонија. Во исто време бил и под-селектор на Македонската одбојкарска репрезентација, како и селектор на младата одбојкарска репрезентација на Македонија. Денеска е тренер на ОК Џио Струмица.

Наводи[уреди | уреди извор]