Прејди на содржината

Кипар (тема)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тема Кипар
θέμα Κύπρου
Тема на Римската Империја
по 960 – 1185
Местоположба на Кипар
Местоположба на Кипар
Кипар затемнет во рамките на Римската Империја, 1000 година
Историски период Среден век
 -  Воспоставување како тема 960ти
 -  Исак Комнин Кипарски прогласува независност 1185
Денес во  Кипар
 Акротири и Декелија

Темата Кипар (грчки: θέμα Κύπρου, тема Кипру) била римска воено-цивилна провинција, сместена на островот Кипар, основана во 960-тите години по освојувањето на Кипар од страна на римската морнарица. Пред тоа, островот три века бил римско- арапско совладение, освен повремени кратки периоди кога бил освоен од која било моќ. Бунтот на управникот Теофил Еротик во 1042 година, а друг во 1092 година од Рапсомат, не успеале, бидејќи тие брзо биле покорени од императорските сили. На крајот на 12 век, во Кипар повторно се појавиле отцепувачки намери: Исак Комнин Кипарски се прогласил за „василевс“ (император) во 1185 година. Кипар останал под негова команда сè до нејзиното освојување во 1191 година за време на Третата крстоносна војна на Ричард I од Англиски, кој ја продал на Витезите Темплари.

Извори[уреди | уреди извор]

  • Gregory, Timothy E. (1991). „Cyprus“. Во Kazhdan, Alexander (уред.). The Oxford Dictionary of Byzantium. Oxford and New York: Oxford University Press. стр. 567–569. ISBN 0-19-504652-8.