Кипар на Летните олимписки игри 2004

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кипар на Олимписките игри

Знаме на Кипар
МОК-код  CYP
НОК Кипарски олимписки комитет
Олимписка историја
Летни олимпијади

Кипар учествувал на Летните олимписки игри 2004 во Атина, Грција, од 13 до 29 август 2004 година.

Атлетика[уреди | уреди извор]

Кипарските натпреварувачи имале постигнато квалификациски стандарди во следните атлетски дисциплини (најмногу до 3 спортисти во секоја од дисциплините според „А“ стандардот и 1 според „Б“ стандардот“).[1][2]

Клуч
  • Белешка - Дадените дисциплини се за групната фаза на спортистот
  • П = Квалификувани за следната фаза
  • q = Квалификуван за следната фаза како најбрз губитник или, на теренски настани, по позиција без постигнување на квалификациската цел
  • NR = Национален рекорд
  • N / A = Фазата не е применлива за настанот
  • Bye = Од спортистот не се бара да се натпреварува во фаза
Мажи
Атлетичар Настан Квалификации Четвртфинале Полуфинале Финале
Резултат Место Резултат Место Резултат Место Резултат Место
Продромос Кацантонис 100 м 10.50 5 Не се квалификувал за следната фаза
Анинос Маркулидес 200 м 23,94 7 Не се квалификувал за следната фаза
Атлетичар Настан Квалификација Финале
Растојание Позиција Растојание Позиција
Киријакос Јоану Скок во височина 2,25 = 18 Не се квалификувал за следната фаза
Жени
Атлетичар Настан Квалификации Четврт финале Полуфинале Финале
Резултат Место Резултат Место Резултат Место Резултат Место
Марилија Грегориу 200 м 23,23 4 П 23,65 7 Не се квалификувал за следната фаза
Андрула Сиалу 400 метри пречки 55.02 4 q Н/П 1: 05.72 8 Не се квалификувал за следната фаза
Атлетичар Настан Квалификација Финале
Растојание Позиција Растојание Позиција
Ана Фитиду Скок со стап 4.15 = 24 Не се квалификувал за следната фаза
Елени Телони Фрлање чекан NM - Не се квалификувал за следната фаза

Велосипедизам[уреди | уреди извор]

Планински[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Време Место
Елина Софоклеус крос-кантри за жени LAP (2 круга) 24

Џудо[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Шеснаесетфинале Осминафинале Четвртфинале Полуфинале 1 2 3 Финале
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Христодулос Христодулидес 73 кг - мажи  Нето (POR)

L 0010–0011
Did not advance

Едрење[уреди | уреди извор]

Мажи
Атлетичар Настан Трка Нето поени Конечен пласман
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 М*
Андреас Кариолу Мистрал 3 21 6 20 7 18 13 11 24 16 21 136 13
Жени
Атлетичар Настан Трка Нето поени Конечен пласман
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 М*
Габриела Хаџидамијану Мистрал 21 DNF 18 23 16 19 19 17 22 23 17 195 21
Отворено
Атлетичар Настан Трка Нето поени Конечен пласман
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 М*
Харис Пападопулос Ласер 25 DNS 27 9 OCS 16 7 10 30 38 39 244 28

М = трка за медали; OCS = На страната на почетната линија; DSQ = Дисквалификуван; DNF = Не завршил; DNS = Не започнал; RDG = Дадена отштета

Стрелаштво[уреди | уреди извор]

Мажи
Атлетичар Настан Квалификација Финале
Поени Место Поени Место
Георгиос Ахилеос Скит 121 = 9 Не се квалификувал за следната фаза
Андонис Николаидис 119 = 21 Не се квалификувал за следната фаза

Пливање[уреди | уреди извор]

Мажи
Атлетичар Настан Квалификации Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место
Александрос Арести 100 метри слободен стил 51.10 38 Не се квалификувал за следната фаза
200 метри слободен стил 1: 53,90 44 Не се квалификувал за следната фаза
Георгиос Димитријадис 200 метри индивидуално мешано 2: 12.27 48 Не се квалификувал за следната фаза
Киријакос Димостенос 100 метри градно 1: 05.54 46 Не се квалификувал за следната фаза
Хрисантос Папахрисанту 50 метри слободен стил 23,51 45 Не се квалификувал за следната фаза
Жени
Атлетичар Настан Квалификации Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место
Марија Пападопулу 100 метри пеперутка 1: 02.01 29 Не се квалификувал за следната фаза

Тенис[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Настан Триесетидвафинале Шеснаесетфинале Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале/ БМ
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Marcos Baghdatis Мажи поединечно  Караз (FRA)

W 5–7, 7–6(7–5), 7–5
 Кифер (GER)

L 2–6, 6–3, 3–6
Не се квалификувал за следната фаза

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „iaaf.org – Top Lists“. IAAF. Посетено на June 4, 2011.
  2. „IAAF Games of the XXX Olympiad – Athens 2004 Entry Standards“. IAAF. Посетено на 4 June 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]