Прејди на содржината

Кинески прстен

Од Википедија — слободната енциклопедија
кинески прстен
Шематски приказ на кинески прстен

Кинески прстен — изборна измама со којашто може да се „избрише“ заокружениот број на гласачкото ливче.[1] По само-две три минути, мастилото ако е избришано, повторно се појавува, но предоцна, бидејќи ливчето е веќе фрлено во купот со неважечки ливчиња. На ваква можност за изборни злоупотреби биле предупредени партиски членови на избирачки одбори, кои биле советувани на денот на изборите да внимаваат што носат на раце претставниците во одборот од спротивниот политички табор, посебно во текот на пребројувањето на гласачките ливчиња.

Наводи[уреди | уреди извор]