Прејди на содржината

Кинеска планинска мачка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кинеска планинска мачка
Кинеска планинска мачка во зоолошката градина во Сининг
Научна класификација [ у ]
Царство: Животни
Тип: Хордови
Класа: Цицачи
Ред: Ѕверови
Семејство: Felidae
Род: Felis
Вид: Кинеска планинска мачка
Научен назив
Felis bieti[2][3]
Milne-Edwards, 1892
Расподеба на кинеската планинска мачка, 2015[1]
Кинеска планинска мачка
Кинеска планинска мачка во Зоолошката градина во Сининг
Scientific classification edit
Kingdom: Animalia
Phylum: Chordata
Class: Mammalia
Order: Carnivora
Suborder: Feliformia
Family: Felidae
Subfamily: Felinae
Genus: Felis
Species:
F. bieti[2][3]
Binomial name
Felis bieti[2][3]

Расподелба на кинеската планинска мачка, 2015 година[1]

Кинеската планинска мачка ( Felis bieti ), позната и како кинеска пустинска мачка и кинеска степска мачка, е дива мачка ендемска за западна Кина која е наведена како ранлива на Црвената листа на МСЗП од 2002 година, бидејќи делотворната големина на популацијата може да биде помала од 10.000 зрели мачки за размножување.[1]

Таа била привремено класифицирана како див подвид со името F. silvestris bieti во 2007 година.[4] Таа е призната како валиден вид од 2017 година, бидејќи е морфолошки различна од дивите мачки.[2]

Таксономија

[уреди | уреди извор]

Распространетост

[уреди | уреди извор]

Ареал кинеската планинска мачка е ограничена на една држава. Кина е единственото познато природно подрачје на овој вид.[5]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Riordan, P.; Sanderson, J.; Bao, W.; Abdukadir, A. & Shi, K. (2015). Felis bieti. Црвен список на загрозени видови. 2015: e.T8539A50651398. Посетено на 29 October 2018. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „iucn“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Kitchener, A. C.; Breitenmoser-Würsten, C.; Eizirik, E.; Gentry, A.; Werdelin, L.; Wilting, A.; Yamaguchi, N.; Abramov, A. V.; Christiansen, P.; Driscoll, C.; Duckworth, J. W.; Johnson, W.; Luo, S.-J.; Meijaard, E.; O’Donoghue, P.; Sanderson, J.; Seymour, K.; Bruford, M.; Groves, C.; Hoffmann, M.; Nowell, K.; Timmons, Z. & Tobe, S. (2017). „A revised taxonomy of the Felidae: The final report of the Cat Classification Task Force of the IUCN Cat Specialist Group“ (PDF). Cat News (Special Issue 11): 15−16. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Kitchener_al2017“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  3. 3,0 3,1 3,2 Возенкрафт, В. К. (16 ноември 2005). Вилсон, Д. Е., и Ридер, Д. М. (уред.). Mammal Species of the World (Трето издание. изд.). Johns Hopkins University Press. стр. 534. ISBN 0-801-88221-4.CS1-одржување: повеќе имиња: список на уредници (link) Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „msw3“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  4. Driscoll, C. A.; Menotti-Raymond, M.; Roca, A. L.; Hupe, K.; Johnson, W. E.; Geffen, E.; Harley, E. H.; Delibes, M.; Pontier, D. (2007). „The Near Eastern Origin of Cat Domestication“ (PDF). Science. 317 (5837): 519–523. doi:10.1126/science.1139518. PMC 5612713. PMID 17600185.
  5. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име редлист.