Кинеска мекооклопна желка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кинеска мекооклопна желка
Pelodiscus.jpg
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Chordata
Класа: Sauropsida
Ред: Testudines
Семејство: Trionychidae
Род: Pelodiscus
Вид: P. sinensis
Биномен назив
Pelodiscus sinensis
(Wiegmann, 1835)[1]

Кинеска мекооклопна желка (Pelodiscus sinensis) — вид на желка, првпат опишана од страна на Аренд Фридрих Август Виган во 1835 година (како Trionyx sinensis). Видот исто така се среќава под називот „азиска мекооклопна желка“. Постои подвид наречен japonicus, којшто понекогаш погрешно се наведува како Pelodiscus japonica.

Опис[уреди | уреди извор]

Карта на којашто е прикажана распространетота на Pelodiscus sinensis на северозапад.

Черупката на кинеската мекооклопна желка може да достигне должина од 30 см. Желката има опнести нозе за пливање. Наречена е „мекооклопна“ поради тоа што на черупката ѝ недостасуваат роглести плочки. Черупката е кожеста и свитлива, особено на страните. Под средишниот дел на черупката се наоѓа слој од тврда коска, како и кај другите желки, но истиот недостига на надворешните рабови. Светлиот и флексибилен оклоп на овие желки им овозможува да се движат лесно во вода или по матните езерски дна.[3]

Бојата на черупката на овие желки е маслинеста зелена и може да има темни дамки. Пластронот е со портокалово-црвена боја и исто така мже да содржи темни дамки. Екстремитетите и главата странично се маслинесто зелени, при што предните нозе се посветли, а задните се портокалово-црвени оздола. На глвата на желката има темни дамки и темни линии коишто произлегуваат од очите. Вратот е исшаран иможе даима мали, темни линии на усните.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Предлошка:Harnvb
  2. Asian Turtle Trade Working Group (2000). Pelodiscus sinensis. IUCN Red List. Version 2012.2. International Union for Conservation of Nature. Посетено на 22 October 2012.
  3. Obst, Fritz Jurgen (1998). Cogger, H. G. & Zweifel, R. G. (уред.). Encyclopedia of Reptiles and Amphibians. San Diego: Academic Press. стр. 117–118. ISBN 0-12-178560-2.CS1-одржување: повеќе имиња: список на уредници (link)
  4. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Ernst.