Кинеска магистрала 212

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Кинеска магистрала 212 (G212) е државен автопат кој се протега од Ланџоу во покраината Гансу до Чунгчинг. Долг е 1302 километри [1].

Делот од Ланџоу до Линтао е преграден во автострада, со ознака G75 (Линхајска автострада). Во растојанието од Ланџоу до јазолот со Хујчуан (околу 35 km јужно од Линтао), овој автопат е истоветен со Кинеската магистрала 316.

Маршрута и далечина[уреди | уреди извор]

Маршрута и далечина (километри)
Град Далечина (km)
Ланџоу, Гансу 0
Линтао, Гансу 104
Минсјен, Гансу 271
Дангчанг, Гансу 346
Вуду, Гансу 455
Венсјен, Гансу 601
Гуангјуен, Сечуан 809
Јуанба, Сечуан 833
Цангсји, Сечуан 937
Лангџунг, Сечуан 963
Нанбу, Сечуан 998
Сјичунг, Сечуан 1062
Нанчунг, Сечуан 1100
Гуанган, Сечуан 1176
Хечуан, Чунгчинг 1215
Бејбеј, Чунгчинг 1254
Шапингба, Чунгчинг 1290
Чунгчинг, Чунгчинг 1302

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]