Кина Асторија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кина Асторија
ВидPrivate limited company
ПретходникКина на Сандру Метроном
Основаноаприл 29, 1997; пред 27 години (1997-04-29)
СудбинаBankruptcy. Some cinemas were sold to SF Bio and Svenska Bio.
Опслужувани подрачја
Шведска
СопственикТриангелфилм

Атлантик филм

С/С Фалден

Кина Асторија бил синџир на кина што го започнале луѓе од Триангелфилм, Атлантик Филм и С/С Фалден кои во април 2005 година ги купиле кината на Сандру Метроном во Шведска.[1] Киносалите на Сандру во Шведска се на продажба од август 2004 година бидејќи нивниот сопственик (Шибстед) бил незадоволен од падот на приходите. Понудата од ШФ Био во декември 2004 година била прекината од страна на Шведската управа за конкуренција.[2][3][4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Astoria skyller kris på distributörerna“. Svenska Dagbladet (шведски). 13 September 2006. Посетено на 29 March 2021.
  2. „Astoria Cinemas i konkurs“. Dagens industri. 2007-07-10. Посетено на 2018-03-25.
  3. Kalmteg, Lina. „SF nära monopol efter Astoriaköp“. SvD.se (шведски). Посетено на 2018-03-25.
  4. „Nohrborg: Det har varit skitjobbigt“. www.resume.se (шведски). Посетено на 29 March 2021.