Прејди на содржината

Кимско Езеро

Координати: 47°53′24″N 12°28′12″E / 47.89000° СГШ; 12.47000° ИГД / 47.89000; 12.47000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кимско езеро
ПодрачјеБаварија
Координати47°53′24″N 12°28′12″E / 47.89000° СГШ; 12.47000° ИГД / 47.89000; 12.47000
ВидПриродно езеро
Сливни земјиГерманија
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
79,9 км2 км2
Најг. длабочина72.7 m м
Зафатнина2,048 mio m³ км3
Брег63.96 km км
Надм. височина518.19 m м
Острови(Херенинсел, Фрауенинсел, Краутинсел, Скалч)
1 Бреговата должина не е добро определена мерка.

Кимското езеро (германски: Chiemsee) е езеро во јужна Германија. Затоашто е и најголемо езеро во Баварија, се нарекува и "баварско море". Трето е по големина во Германија, ама има најголем волумен од сите.

Како и многу други предалпски езера, ова езеро настанало на крајот на леденото доба, пред околу 10,000 години со топење на еден ледник. Првобитното езеро покривало површина од скоро 240 км2 што е скоро трипати повеќе од сегашното. Притоки на езерото се реките Тиролски Ахен и Пријен, нанесуваат големи количини на песок и земја, а со тоа помалку го затрпуваат. Во послендните 100 години, површината на езерото се смалила за околу 200 хектари. Само езерото, местото Киминг како и целото подрачје Кимгау, носат име по грофот Ким.

Околината на езерото[уреди | уреди извор]

Најголема притока на езерото е Тиролски Ахен, додека пак најголем остров на езерото е Алц.

Околината на езерото и Кимагу се едни од омилените туристички региони во Баварија. Езерото е познато и по своите острови:

Женски остров (238 хектари): Остров со манастир.
Машик остров (15,5 хектари): Парк со стар дворец (бивш манастир) и новиот дворец Херенкимзе на Лудвиг II кој е копиран од Версајскиот дворец.
Билски остров (3,5 хектари) е ненаселен.

Освен овие, постојат и три многу мали острови:

  • Шалх (22 м2), западно од Женскиот остров
  • два без имиња, островчиња покриени со дрвја, 50 односно 80 метари јужно од Билскиот остров.

[[Слика:Peter von Hess 001.jpg|мини|200п|Слика од Петер фон Хес на Кимскиот острву, во средината на 19 век Во близина се наоѓаат брдата Хохфелн, Хохгерн и Кампенванд.

Езерото е под заштита на интернационалната Рамсарска конвенција.

Северно од езерото пред околу 500. п.н.е., наводно паднала комета (позната како поимот Кимагу импакт).

Изговор на името[уреди | уреди извор]

Името на езерото исклучително се изговара со почетна буква К.

Галерија[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]